Asia Pacific Greens Federation 3rd Congress

 

White = Plenary sessions Yellow = Breakout sessions Blue = Break time
Day 1: Friday, 12 June 2015
8:00

Registration opens

9:30 

Welcome Powhiri ceremony: Traditional welcome from Te Ātiawa, the local iwi (indigenous tribal grouping) of this region and the Wellington Greens.

10:30

Welcome by Metiria Turei, Co-leader, Green Party of Aotearoa New Zealand

10:40

Welcome by the APGF

11:00

Regional climate emissions report,  Kennedy Graham MP

11:10

Keynote Panel and Q&A with party leaders of the region: Asia-Pacific Green Party Actions on Climate Change

Moderator: Kennedy Graham MP

  1. AUSTRALIA: Richard di Natale, MP and Leader of the Australian Greens
  2. INDIA: Suresh Nautiyal, Convenor, Uttarakhand Parivartan Party (UKPP)
  3. INDONESIA: Ade Indriani Zuchri, Sarekat Hijau Indonesia
  4. JAPAN: Ricky Adachi, International Secretary, Greens Japan 
  5. KOREA: Yujin Lee, Co-Respresentative of Green Party Korea
  6. MONGOLIA: Badrakh Renchinbud, Young Greens, Mongolian Green Party
  7. MONGOLIA: Tuul Baatar, Civil Will Green Party
  8. NEPAL: Ballav Timalsina, Nepali Greens
  9. NEW ZEALAND: James Shaw, MP & Male co-leader, GPANZ
  10. PAKISTAN: Liaquat Ali Sheikh, Chairperson, Pakistan Green Party 
  11. PHILIPPINES: Elias Labro, Chairperson, Greens PH 
  12. TAIWAN: Robin Winkler, Supervisor, Green Party Taiwan
12:35

Wellington and Climate Change,  Celia Wade-Brown, Mayor of Wellington

12:45

Group photo

1:00 Lunch
2:00

Open Space Discussions: What can we do, as Green parties, APGF and Global Greens, to achieve global and organisational sustainability?

4:30

WORKSHOPS: THE ASIA-PACIFIC GREEN PARTY CONTEXT

1. The Global Greens, Facilitator: Margaret Blakers, Global Greens Convenor

2. Strengthening grassroots democracy, Facilitator: Eugenie Sage, New Zealand Green MP

3. How to build a Green party from the start, Facilitator: Janet Rice, Australian Greens Senator

4. Constitution discussion, Facilitator: Keli Yen, APGF Convenor

6:00

Dinner

7:30

Evening entertainment and networking organised by the Green Party of Aotearoa New Zealand.  Music by Jerome Kavanagh

   
Day 2: Saturday, 13 June 2015
7:30

Breakfast

8:45

Housekeeping notices

9:00

 

 

 

 

WORKSHOPS: BUILDING GREEN PARTIES

1. Asia Pacific Greens political platform and strategic plan, Facilitator: Dr. Stewart Jackson

2. Party building strategies and practices, Facilitator: Julie Anne Genter MP, New Zealand Green MPs

3. Australian Political Parties for Democracy Program - Accessing funding grants, Facilitators: Lucy Quartermann & Dr. Elise Klein, AG-IDC Members 

4. Support Local Initiatives, based on knowledge, capacity and wisdom, Facilitator: Ade Indriani Zuchri

5. Constitution discussion, Facilitator: Roland Sapsford

10:30

Break

11:00

Member of Parliament World Cafe

12:00

Lunch

1:00

WORKSHOPS: GREEN CAMPAIGNS

1. Communicating about the Climate and the roadmap to Paris,  Facilitators: Christine Milne, Australian Greens MP, and Russel Norman, New Zealand Green MP

2. Fundraising - the building blocks, Facilitator: Sonja Deely, NZ Greens Funding Development Manager

3. The Power of Local Government, Facilitator: Janet Rice, Australian Greens Senator

4. Pacific Network, Facilitator: Denise Roche, New Zealand Greens MP 

5. Constitution discussion, Facilitator: Roland Sapsford

2:30

Break

3:00

Strategic Planning

6:00

Dinner

   
Day 3: Sunday, 14 June 2015
9:15

 

 

 

 

 

 

WORKSHOPS

1. Resolutions sharing, compromise and amendment session, Facilitator: Bob Hale

2. Gender Equality, Facilitators: Mojo Mathers & Jan Logie, New Zealand Green MPs

3. Green Growth, Facilitator: Richard di Natale, Senator and Leader of the Australian Greens

4. Engaging non-citizens in the Greens political movement, Facilitator:  Dr Silvia Lozeva

5. Constitution discussion, Facilitator: Roland Sapsford

11:15

Break

 

WORKSHOPS

1. Nuclear: nuclear weapons, nuclear energy technology & uranium mining

Facilitators: Boum Yalagch Olzod (Mongolian Green Party Chairperson), Rikiya Adachi (Greens Japan), and Scott Ludlam (Australian Greens MP)

2. Green institutes: a parallel or inherent program of the APGF?, Facilitators: Elias Labro & Guia Limpin, Greens PH 

3. Asia-Pacific Young Greens Network, Facilitators: Oscar Coleman (Australian Greens)

4. Forrests, Facilitator: Janet Rice 

5. Constitution discussion, Facilitator: Roland Sapsford

12:30

Lunch

1:30

Climate Keynote by Green Party of Aotearoa New Zealand Co-leader

 2:00

Resolutions vote

Election: APGF Representatives to the Global Greens

Constitution vote

4:00

Congress acknowledgements and Closing

4:15

Congress officially closed